دارو خوردن سرطان سینه در زنان مبتلا شدن صادرات

دارو خوردن: سرطان سینه در زنان مبتلا شدن صادرات منابع مردان ایران میوه خشک خواص میوه خشک

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری می‌خواستم مدیرکل شوم ولی خواننده شدم / فریدون آسرایی

فریدون آسرایی که روزگاری دلش می خواست در وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل شود به جور یا لطف سرنوشت، سر از دنیای موسیقی درآورد و خواننده شد. .

می‌خواستم مدیرکل شوم ولی خواننده شدم / فریدون آسرایی

فریدون آسرایی: می خواستم مدیرکل شوم ولی خواننده شدم

عبارات مهم : آلبوم

فریدون آسرایی که روزگاری دلش می خواست در وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل شود به جور یا لطف سرنوشت، سر از دنیای موسیقی درآورد و خواننده شد. .

«سلام ای ناله بارون سلام ای چشمای گریون» آسرایی تقریبا جهت همگان آشناست. شاید بعضی نام خواننده را ندانند ولی خود این موزیک به گوششان خورده است.

خواننده این ترانه، آسرایی است که اگرچه کمی دیر به طور حرفه ای کار خوانندگی و موسیقی را شروع کرد ولی در این مدت توانست موزیک های خوب و به نسبت دوام از خود به یادگار بگذارد.

ایرنا به بهانه زادروز آسرایی گفت وگویی با وی انجام داده است که در ذیل می خوانید:

**آلبوم جدیدم، دی ماه پخش می شود

آیا آلبوم جدیدی در دست تهیه دارید؟ و اگر پاسختان مثبت است چه زمانی انتشار خواهد یافت؟
بله. آلبوم جدیدم قرار است شروع شود، پخش آن هم بعد از محرم و صفر و احتمالا آذرماه خواهد بود. البته تهیه کننده به قدری آرام و دقیق روی آلبوم کار می کند که پخش آن احتمالا تا دی ماه هم طول می کشد. هر چند خواننده دق فوت می شود (با لبخند) ولی در نهایت خروجی آن، اثر خوب و ماندگار است.

بین آلبوم هایم دست کم سه سال فاصله است که در این آلبوم یک فاصله چهار ساله را شاهد بودیم؛ هرچند در این چهار سال با همکاری تهیه کننده، موزیک تهیه می کنیم.

می‌خواستم مدیرکل شوم ولی خواننده شدم / فریدون آسرایی

نام آلبوم جدید؟
آسرایی: هنوز نامی ندارد؛ معمولا نام زیاد موزیک ها باران هست؛ ترانه سراها مدام راجع به باران می نویسند و چیزهایی می نویسند که وجود ندارد (با لبخند همراه با تفکر)، معمولا شاعران و ترانه سراها همراه با پرسشها روز ترانه سرایی نمی کنند و با وقت پیش نمی رویم.

آیا تهیه کننده موزیک های شما همان تهیه کننده همیشگی است و آیا غیر از پاپ هم می خوانید؟
بله با همان تهیه کننده همیشگی کار می کنم و بهروز صفاریان مدیریت اجرایی کار را برعهده دارد. ولی در مورد سبک خواندن باید بگویم که زیاد خواننده ها پاپ می خوانند. موسیقی ایرانی یک موسیقی اصیل سنتی است و پاپ، که عمدتا خواننده ها پاپ می خوانند.

**سلیقه ها عوض شده است است

اوضاع موسیقی کشور؟
یک رهبر ارکستر می گفت در موسیقی کشور عزیزمان ایران یا باید مردم را به گریه بیندازی و یا باید برقصانی، حد وسطی وجود ندارد.

زمانی بود که مداحان از ملودی پاپ استفاده می کردند ولی اکنون برعکس شد، خوانندگان پاپ با موزیک مداحی می خوانند. یک سری خواننده هایی که روی بورس هستند موزیک های شاد و ریتمیک می خوانند . جهت نخستین بار در موسیقی پاپ، چند صورت همزمان روی کار آمدند که قبلا اینطور نبود. یعنی چندسالی همه چیز در دست یک خواننده بود.

این اوضاع بد است یا خوب؟
سلیقه ها عوض شده است و خوب و بد به دست مردم است.

فریدون آسرایی که روزگاری دلش می خواست در وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل شود به جور یا لطف سرنوشت، سر از دنیای موسیقی درآورد و خواننده شد. .

از حیث موسیقی منظورم است.
آسرایی: مرحوم آقاسی در وقت خود یکی از پرطرفدارترین خواننده های کشور عزیزمان ایران بود و خواننده بسیار خوبی بود و زیاد خواننده کوچه بازار مردمی بود. در کنار آن خواننده های دیگری داشتیم از حیث هواداری استایل ارزش تفاوت می کرد. امروز همان اتفاق افتاده تلاش می کنم انتقاد نکنم.

بحث انتقاد نیست می خواهیم اصولی وارد این بحث شویم.
در جایگاه خواننده هر حرفی بزنم شاید به نوعی حس حسادت، در قشر همکارانم تعبیر شود. خواننده هایی که آمدند خوب می خوانند و اجراهایشان خیلی خوب است و خودم شخصا اجرایشان را دوست دارم ولی باید دید آنچه می خوانند در اجرای زنده هم می توانند به همان شکل خوب اجرا کنند یا نه. از دیگر سو مردم به دنبال اشخاص جدید، صداهای تازه و ملودی های تازه هستند. خواننده های زیادی پشت سر هم در یک زمانی آمده اند و این جهت نخستین بار هست. در حالیکه در گذشته یک خواننده می آمد چند سال حکمرانی داشت و سالها هر کدام روی بورس بودند.

چند خواننده با هم مطرح می شوند، آیا کارهایشان به هم شبیه است؟
شاید می توان گفت یک نوع ملودی به وسیله چندین نفر اجرا می شود شما کافیست یک موزیک تان بگیرد و این اتفاق در زندگی بعضی خواننده ها می افتد و این یک جهت آن خواننده تا مدتها یک گارانتی محسوب می شود. البته در فاز تکرار می افتد؛ یک خواننده هنگامی که خواننده است که چند تا اثر خوب داشته باشد.

وقتی آلبوم «غریبه» آمد و همه حواس ها به آلبوم «خوشگل عاشق» بود من خودم عاشق «کبوتر»م بودم نمی دانم در چه حال و هوایی بودم که «بوی سیب» را ساختم. در آلبوم غریبه یکی از عالی ترین آلبوم های تولید شده است در دهه ۸۰ ، می توانستید اول تا آخر موزیک های آلبوم را گوش کنید. اگر در یک آلبوم همه موزیک ها را گوش دهید خیلی خوب است ولی اگر تنها یک آهنگش خوب باشد، مطلوب نیست.

کار یک خواننده قدیمی تفاوت می کند؛ اگر چهار تا آلبوم رسمی دارم که در این آلبوم ها ۴۰ موزیک است و بخواهم اثری تولید کنم که شبیه کارهای قبلی نباشد، خیلی سخت است.

خواننده های تازه به خاطر نو بودن صدا،۵۰ درصد راه رفته اند. فضا و ترانه سرایی عوض شد. تلاش کردم ترانه های خوب ترانه سراهایی چون روزبه بمانی و مونا برزویی که دو سه تا کار در سریال خانوادگی باعشق ساختم را کار کنم.

یکی از دوستانم در خارج از کشور به من گفته که «یادت باشد هفتاد درصد موفقیت کارت به ترانه بستگی دارد. بعد راجع به ترانه ای که گزینش می کنی، وسواس بسیار زیاد خرج بده». شاید بسیاری افراد اصلا اهمیت ندهند. هنگامی که تازه کاری، چیزی از خود نداری و همه چیز را در اختیارت می گذارند ولی هنگامی که که تجربه ات زیاد می شود خودت می توانی گزینش کنی. تهیه کننده ام بسیار خوب است که روی ترانه زیاد از من وسواس نشان می دهد.

آیا قصد برگزاری کنسرت در کشورهای خارجی را ندارید و اصلا کنسرتی در این کشورها برگزار کرده اید؟
نه نداشتم. کنسرت هایم هر لحظه داخل کشور عزیزمان ایران بود. خارج از کشور سفر می کنم ولی کنسرت و اجرا ندارم، ولی بعد از این آلبوم قصد دارم کنسرت اجرا کنم.

** دوست دارم اثری فاخر و ماندگار تولید کنم

می‌خواستم مدیرکل شوم ولی خواننده شدم / فریدون آسرایی

آیا از هنگامی که که وارد موسیقی شده است اید تاکنون، آن کاری که دوست داشتید، ساختید یا نه؟
نه. ایده های بسیاری دارم که نمی توانم آنها را پیاده کنم . آنچه را می خواهم می دانم چیست و تنها آقای صفاریان می تواند این کار را انجام دهد؛ ایشان سرش خیلی شلوغ است و من هم مانند قبل حوصله ندارم.

دوست دارم اثری مانند دِ وال پینک فلوید(the Wall by Pink Floyd) تولید شود. متاسفانه نگرش ما به موسیقی غرب خوب نیست و هر لحظه فکر می کنیم موسیقی غرب، رپ یا ابتذال است درحالی که بعضی خواننده های «بیتلز» می خوانند یا هنگامی که موسیقی «ایمجین» (تصور کن) اثر «جان لنون» را می شنویم درمی یابیم که این اثری جاودانه و ماندنی هست؛ به امید دنیای بدون مرز، به امید دنیایی که درآن یکدیگر را نکشند و به امید دنیایی که انسان ها بتوانند آزادانه در کنار هم زندگی کنند و این همان چیزی است که می گویند «رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند» و این یعنی نهایت آدمیت.

آنچه موزیک «تصویرگر» جان لنون انتقال می دهد، بهشت هست. یعنی بهشت یک چنین جایی است که انسان ها به قدری به تکامل می رسند که به دنیای معنوی دست می یابند و دنیای معنوی با این دنیای مادی تفاوت می کند.

یک اینچنین آثاری اگر در کشور عزیزمان ایران تولید کنیم مانند دیوار پینک فلوید که همه راجع به جنگ و زورگویی است که جهت منافع ارزش دنیا را می چاپند و همه کشورهای مدافع آزادی با شعارهایی که دارند، بسیار خوب است.

ما تمام فکر و ذهنیت ما در تولید آثارمان در کشور، فدای چشم و ابرو شدن و تو بیای من زنده میشم هست. دوست داشتم تیمی می داشتیم که چنین آثار فاخری تولید می کرد.

** هنرمند امروزی تا حدودی از رسالتش فاصله گرفته است

بعد معتقدید که موسیقی امروز همسو با اوضاع اجتماعی کشور نیست.
اینکه خواننده ها با این اوضاع مردم را شاد کنند خوب است ولی کمتر راجع به پرسشها روز می خوانند و پرسش من این است که رسالت هنرمند بودنشان کجا می رود. شاید بگویند اگر انتقادی بکنم از نان خوردن می افتم که باید گفت بهتر است هرگز این نان را نخورم. همین اخیرا خودم راجع به برنامه پخش رقص دختر جوان در صدا و سیما انتقاد کردم با این مضمون که این راهش نیست، حتی اگر کارش درست نبوده باشد. به او می گفتیم تلاش کن هنرهای بهتری از خود به نمایش بگذاری به جای اینکه از او بخواهیم توبه نامه بنویسد.

در بحبوبه انقلاب اسلامی، جزء کسانی بودم که هر روز پای منبری و هر روز در تظاهرات و صحبت ها بودم و ویزای تحصیلی من ۲۰ دی ماه ۵۷ آماده شد ولی تا فروردین ۵۸ در پایتخت کشور عزیزمان ایران ماندم. گاهی حق من است از چیزهایی که می بینم انتقاد کنم . فلان نفر در فلان شهرستان دزدی کرد دستش را قطع می کند ولی کسی که دزدی کلان کرده را می گویند اختلاس.

فریدون آسرایی که روزگاری دلش می خواست در وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل شود به جور یا لطف سرنوشت، سر از دنیای موسیقی درآورد و خواننده شد. .

چه نوع موسیقی گوش می دهید؟
سایتی از یک رستوران ایرانی است که «بودابار» پخش می کند. سه مغازه سی دی فروشی در کانادا داشتم از ۹ صبح ۱۲ شب مجبور بودم موسیقی گوش کنم صبح ها با کلاسیکال شروع می کردم، باخ و بتهوون می گذاشتم، ظهر آندریا بوچلی و لوچانو پاواروتی گوش می کردم و شب هم رپ و دد متال گوش می کردم و سالیان طولانی کار من گوش کردن موسیقی بود.

گاهی نوع وسیقی که از همه زیاد می پسندیدم موسیقی بود که بودابار ارائه می کرد.. بودابار خودش موسیقی تهیه می کند. از هر کشوری هنرمند دارد و آلبوم های بودابار چهار برابر قیمت آلبوم های معمولی است و از همه جای دنیا، موسیقی می گیرد.

این رستوران در کشور عزیزمان ایران مانند بودابار سایتی درست کرد و این نوع موسیقی را پخش می کند.

آیا کمتر از بقیه خواننده ها کنسرت اجرا می کنید؟
معمولا هر سال پنج کنسرت در فصل های متفاوت در پایتخت کشور عزیزمان ایران داشتم و خواننده هایی هستند که هر سال تا صد کنسرت در کشور برگزار می کنند.

وقتی موزیک به اصطلاح «می گیرد»، پر کردن چهار شب سالن و هر شب دو سانس، منفعت مادی بالایی دارد. معمولا جوانان دوست دارند جای شلوغ بروند.

افرادی که کنسرت می روند قشر خاصی هستند چون همه افراد وسع مالی ندارند.

کنسرت ها چقدر روی ذائقه مردم تاثیر می گذارد؟
یک زمانی است که سطح تحصیلات تحصیلکرده ها عالیه بود هرچه جمعیت زیاد می شود و مدرک دادن ها فراوان می شود کسی که در صنعتی شریف درس می خواند با فردی که در فلان دانشگاه تازه و در منطقه ای دور درس می خواند، تفاوت می کند.

ذائقه مردم عوض کردن کرده و سلیقه شخصی هست؛ موسیقی سنتی جهت یک عده خاص مخاطب دارد ولی پاپ مطمئنا زیاد هوادار دارد.

فیلمی در اسکار جایزه می گیرد ولی در سینماهای کشور فروش چندانی ندارد ولی یکی فیلمی می سازد که قهرمان های جنگ را دزد، معتاد، جیب بر و لات نشان می دهد، نسل تازه را می خنداند و میلیاردها هم فروش می کند. چون خریدار دارد.

مردم دلشان می خواهد بروند جایی بخندند. الان کنسرت خنده یک خواننده سه برابر کنسرت من فروش دارد.

** اگر پولدار بودم حرفه ام موسیقی نمی شد

می‌خواستم مدیرکل شوم ولی خواننده شدم / فریدون آسرایی

گفته بودید موسیقی را به عنوان حرفه دوست ندارم.
هیچ وقت. اگر پول داشتم هیچ وقت موسیقی حرفه ام نمی شد. از سال ۹۰ در اثر بی پولی به حرفه خوانندگی و موسیقی روی آوردم. من هشت سال در دانشگاه مهندسی کشاورزی خواندم و دوست داشتم مدیرکل جایی شوم. عاشق ساختمان شیشه ای بلوار کشاورز بودم و به دوستم می گفتم روزی مهندس کشاورزی و به عنوان مدیرکل در این ساختمان مشغول به کار می شوم.

اوضاع سلامتی حنجره تان چگونه است؟
ریفلاکس و سینوس دارم؛ دکتر جهت سینوس دارو تجویز کرد و اگر خوب نشد باید جراحی کنم.

**هنرمند اگر بخواهد در کارهای اجتماعی می تواند تاثیرگذار باشد

آیا هنرمند در پیشگیری از آسیب های اجتماعی می تواند مثمرثمر باشد؟
سفیر مبارزه با مواد مخدر استان البرز هستم و دو سال در انجمن حمایت استان البرز بودم.

مطمئنا هنرمند می تواند در پیشگیری از وقوع جرم بافایده باشد. همانقدر که توانستم جلوی یک اعدام را بگیرم و از اولیای دم مقتول رضایت بگیرم، بسیار خوشحالم. الان هم خانمی ۱۴ سال در زندان است و آرزو دارم رضایت اولیای دم مقتول را بگیرم تا این زن آزاد شود ولی یکی از برادران مقتول متاسفانه رضایت نمی دهد.

یک هنرمند اگر بخواهد می تواند در کارهای اجتماعی تاثیرگذار و جهت دیگران الگو باشد.

آیا به جز موسیقی، در زمینه های دیگری هم فعالیت دارید؟
فوتبال بازی می کنم و در خط حمله هستم .

واژه های کلیدی: آلبوم | ایران | ترانه | موزیک | کنسرت | خوانند | ایرانی | موسیقی | خواننده | خواننده | خوانندگی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz